Latest posts

Blog tags

Kluby dla dżentelmenów

Klasyczna elegancja to nie tylko ubiór, ale także, a może przede wszystkim styl życia. Szukając źródeł i miejsc w których elegancki mężczyzna może czuć się jak ryba w wodzie trudno pominąć angielskie kluby dla dżentelmenów.

Najbardziej znane, skupiające śmietankę ludzi biznesu, kultury i sztuki to przede wszystkim kluby angielskie, najczęściej znajdujące się w Londynie. Kojarzą się z wyrafinowanym luksusem, wielkim biznesem, tajemniczymi spotkaniami, polityką no i oczywiście prawdziwą klasyczną elegancją. To prawdziwa mekka dla fanów kultury bespoke, miejsce gdzie styl ubioru mężczyzn jest kreowany przez klasyczne krawiectwo i to na najwyższym poziomie.

Pierwsi członkowie The City of London Club

Większość z nich powstawało w XIX wieku i ich celem było skupianie ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz cechujących się wyższym statusem społecznym i finansowym. Kiedyś tworzyły zamknięte enklawy dostępne tylko dla wybrańców i często niedostępne dla kobiet. Dzisiaj nieco bardziej liberalne, choć z pewnymi wyjątkami. Wiele z nich dzięki swojemu konserwatyzmowi i silnym korzeniom funkcjonuje współcześnie oferując swoim członkom specjalne przywileje oraz korzyści o aspekcie społecznym.

Przede wszystkim prestiż

Ogromne znaczenie dla elitarnego klubu ma lokalizacja i klasa budynku w którym się mieści. Historia wielu z nich pokazuje, że założyciele i członkowie bardzo dbali o to, aby miejsce odzwierciedlało charakter klubu oraz dawało maksymalną satysfakcję. Fundusze na ich utrzymanie pochodzą z kwot wpłacanych z tytułu wpisowego oraz corocznych składek. Każdy klub zarabia też na świadczeniu różnego rodzaju usług dla ludzi z wyższych sfer takich jak wynajem ekskluzywnych sal konferencyjnych i balowych, organizacji przyjęć, prowadzeniu restauracji a także usługom hotelowym.

The City of London Club

Jednym z najstarszych jest The City of London Club zlokalizowany w centrum Londynu przy Old Broad Street pod numerem 19. Został założony 29 lutego 1832 roku przez prominentnych bankierów, kupców oraz właścicieli statków. Jego pierwszym przewodniczącym został John Mastreman, który później zasiadała w londyńskiej radzie miasta.

City_Of_London_Club

Aktualnie, to najstarszy klub w centrum Londynu, który jest dumny ze swojej tradycji oraz członków. Dopiero od niedawna dopuszcza członkowstwo dla Pań i Panów na równych zasadach. Z założenia spełania funkcję socjalną dla ludzi ze świata biznesu integrując ich i umożliwiając kontakty. Współpracując z podobnymi organizacjami nawet z innych krajów daje swoim członkom szansę nawiązywania nieograniczonych kontaktów biznesowych.
Od 1974 klub mieści się w pięknym budynku National Westminster Bank Limited, który w 1980 roku wyremontowano kosztem 2 milionów funtów.

City_Of_London_Club_interior

Są tam organizowane ekskluzywne imprezy, konferencje, a nawet przyjęcia weselne również dla osób spoza klubu. Członkowie mają wiele przywilejów oraz korzyści zarówno materialnych jak i związanych z budowaniem reputacji i prestiżu. Korzystają z jego dobrodziejstw na specjalnych zasadach. Dla przykładu ceny napojów oraz koszty wynajmowania sal są dla nich obniżone do poziomu poniżej marży handlowej.

City_Of_London_Club_dinnerroom

Aby wstąpić do The City of London Club kandydat musi być zaproponowany przez aktualnego członka, który to z kolei musi potwierdzić co najmniej dwu letnią z nim znajomość. Jednocześnie innych czterech aktualnych członków klubu musi potwierdzić znajomość kandydata przez minimum rok.

The Garrick Club

Nieco innym, choć równie ciekawym przykładem klubu dla gentlemanów jest The Garrick Club – centrum kultury i prawdziwej sztuki. Powołny do istnienia także w Londynie w 1831 roku przez grupę literatów. Klub od razu uzyskał patronat królewski księcia hrabstwa Sussex, a dzisiaj honorowy patronat sprawuje Książe Walii oraz Książe Edyngurga. Klub z założenia miał być miejscem spotkań ludzi związanych głównie ze światem teatru. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Davida Garlicka (1717-1779), wielkiego aktora z XVIII wieku.

The Garric Club

Pierwszymi członkami klubu byli pisarze, aktorzy i muzycy. Zawsze skupiał wielkie osobowości literackie XIX wieku, a także był miejscem słynnej kłótni pomiędzy Dickensem a Williamem M. Thakeray. Obecnie klub zrzesza około 1300 członków w tym wielu wybitnych aktorów i pisarzy. Jego elitarność wyraża zasada, że lepiej z członkowstwa usunąć dziesięciu nieszkodliwych niż przyjąć jednego, który może zaszkodzić reputacji całej organizacji.

The Garrick Club_1

The Garrick Club może poszczycić się cennym zbiorem rękopisów i dokumentów oraz dziesiątkami historycznych afiszy teatralnych. Jednak najcenniejszym skarbem jest kolekcja obrazów i rysunków, która powstała w XIX wieku i stale jest powiększana. Zakup dzieł, głównie obrazów była i jest nadal finansowana ze skladek i stanowi majątek całej społeczności klubowej. Dla ciekawostki podam, że składka członkowska wynosi 1000 funtów.

Jedną z podstawowych zasad jest obowiązujący dresscode. Zgodnie z nim panowie nie muszą nosić krawatów podczas pobytu w klubie. Jedynie podczas obiadu lub przebwania w kawiarni nie dopouszcza się jego braku. Niestety nie ma możliwości poruszania się bez marynarki, której noszenie jest wymagane przez cały czas!

The Garrick Club2

Angielska tradycja

Na terenie Anglii nadal działa pokaźna liczba podobnych klubów dla gentlemanów choć oczywiście nie każdy z nich ma tak długą historię jak The Garrick Club, The City of London Club czy skupiający arystokrację Boodle's. Te najbardziej znane stanowią element anglosaskiej kultury, a także pomagają w biznesie oraz rozwijaniu swoich pasji ludziom związanym z danym środowskiem. Są pewnego rodzaju wizytówką Wielkiej Brytanii podkreślając jej wielkie przywiązanie do tradycji.

Różnią się od siebie specyfiką, którą determinuje charakter działalności oraz zainteresowania jej członków. Sztuka, literatura, science-fiction, religia, polityka, wojskowość, różnego rodzaju dyscypliny sportowe, motoryzacja oraz wiele innych nawet mniej poważnych dziedzin jak wędkarstwo. Każdy kto ma nieco bardziej zasobny portfel może wstąpić do szeregów właściwego klubu i szczycić się przynależnością do elit.

Posted in: Sample category